Entrez dans un monde infini d'histoires
Nouvelles
Kulttikirjailijan kolmas kokoelma on sähköshokki sydämeen.
”Helkkarinmoinen lukukokemus. Kokoelma on koskettava, kihisevä ja hypnoottinen – sen viettelevä proosa johdattaa lukijansa hämärään käytävään ja houkuttelee sysipimeään huoneeseen, josta ei ole ulospääsyä.” – Pittsburgh Post-Gazette
Tervetuloa Buenos Airesin pimeälle puolelle: tottelemattomat naiset muuttuvat linnuiksi, Argentiinassa vierailevaa jenkkiserkkua piinaa joko skitsofrenia tai kummitus, vaihdevuodet saavat naisen muokkaamaan kehoaan äärimmäisillä tavoilla, selvittämättömän rikoksen ympärille kasvanut kultti kokoontuu losangelesilaisen hotellin katolla. Näiden kahdentoista ihmeellisen kauniin, ällöttävän ja raivokkaan tarinan kavalkadi ei jätä ketään kylmäksi.
Mariana Enriquez (s. 1973 Buenos Airesissa, Argentiinassa) on journalisti ja kirjailija, joka kirjoitti esikoisromaaninsa teini-ikäisenä ja nauttii kulttimainetta ympäri maailmaa. Enriquez on voittanut mm. Premio Ciutat de Barcelona- ja Premio Herralde -palkinnot ja ollut ehdolla Booker-palkinnon saajaksi. Hänen tuotantoonsa kuuluu novelleja, romaaneja ja asiaproosaa, muun muassa matkaopas maailman hautausmaille. Suomessa novellikokoelma Mitä liekit meiltä veivät voitti vuoden 2021 parhaan käännösteoksen Hellemann-palkinnon.
© 2025 WSOY (Livre audio ): 9789510515952
Traducteurs : Sari Selander
Date de sortie
Livre audio : 1 octobre 2025
Mots-clés
Accès à la bibliothèque complète
Mode enfant
Annulez à tout moment
Pour accompagner vos loisirs
1 compte
15 heures/mois
Pour vos trajets quotidiens
1 compte
30 heures/mois
Pour écouter tous les jours
1 compte
45 heures/mois
Français
France