Tritt ein in eine Welt voller Geschichten
Tidig en sommarmorgon. En brokig samling människor står och väntar på torget i Aten. En ung fransman, en flicka från sydstaterna, en amerikansk affärsman, ett mystiskt diplomatpar... De är på väg till Delphi.
Resa till Delphi kom ut första gången 1956.
Margit Söderholm (1905-1986) var en svensk författare som debuterade 1940 med Skolflicksbekymmer. Genombrottet kom med Driver dagg, faller regn 1943 med vilken hon vann en romanpristävling anordnad av Hemmets Journal, bokförlaget Wahlström & Widstrand och Svensk Filmindustri. Romanen filmatiserades 1946.
Den här boken ingår i ”5000-projektet”, en satsning på att digitalisera fem tusen titlar ur Bonnierförlagens arkiv. Läs gärna mer om projektet på bonnierforlagen.se/var-verksamhet/bonnierforlagens-digitala-utgivning/.
© 2018 Wahlström & Widstrand (E-Book): 9789146234531
Erscheinungsdatum
E-Book: 1. März 2018
Über 600.000 Titel
Lade Titel herunter mit dem Offline Modus
Exklusive Titel und Storytel Originals
Sicher für Kinder (Kindermodus)
Einfach jederzeit kündbar
Deine nächste Liebesgeschichte wartet auf dich bei Storytel.
1 Konto
Unbegrenzter Zugriff
Jederzeit kündbar
Wechsel zu Basic jederzeit möglich
Für alle, die gelegentlich hören und lesen.
1 Konto
20 Stunden/pro Monat
Jederzeit kündbar
Abo-Upgrade jederzeit möglich
Deutsch
Deutschland