Marie och hennes kompis Idil skriver för skoltidningen, men det går inte så bra. Läsarsiffrorna sjunker för varje nummer och redaktören Magga säger att de måste göra något. De får helt enkelt fixa till artiklarna lite grann och göra rubrikerna intressantare. Skvaller och sensationer ger fler klick!
Idil tycker att det är fejk och vägrar, men Marie hakar på och skriver en något kryddad artikel med klickvänlig rubrik om skolans snygging Tarjei. En artikel som leder till vänskap och början på något mer ... Men plötsligt ändras allt när Marie själv hamnar i skvallerspalten. Är hon lika fejk som de klickvänliga rubrikerna hon själv varit med och skapat?
Fejk är en lättläst och humoristisk ungdomsroman som inte drar sig för att ta upp svåra saker. Det här är dels en berättelse om det komplexa sociala spelet och frågan om integritet, samtidigt som det är en historia full av hjärtklappning och förälskelse.
Mina Lystad, född 1983, bosatt i Oslo, har tidigare arbetat som journalist och manusförfattare för teve under många år. 2015 debuterade hon som barnboksförfattare. Hennes första ungdomsbok Nörd (första delen i serien om Marie), nominerades till bokhandeln Arks barnbokspris. Mina Lystads böcker finns översatta till danska, engelska, färöiska, koreanska, ryska, slovenska, sydsamiska och tyska.
BTJ Helhetsbetyg: 4
© 2024 ABC FORLAG (E-bok): 9789176270592
Oversetter: Carina Gabrielsson Edling
Utgivelsesdato
E-bok: 22. juni 2024
Tagger
Over 700 000 bøker
Eksklusive nyheter hver uke
Lytt og les offline
Kids Mode (barnevennlig visning)
Avslutt når du vil
For deg som vil lytte og lese ubegrenset.
1 konto
Ubegrenset lytting
Over 700 000 bøker
Nye eksklusive bøker hver uke
Avslutt når du vil
For deg som ønsker å dele historier med familien.
2-3 kontoer
Ubegrenset lytting
Over 700 000 bøker
Nye eksklusive bøker hver uke
Avslutt når du vil
2 kontoer
289 kr /månedKos deg med ubegrenset tilgang til mer enn 700 000 titler.
Norsk
Norge