Tritt ein in eine Welt voller Geschichten
Romance
Kan vi få drömmen att gå i uppfyllelse?
Att sälja allt vi äger och byta ut vårt lilla radhus i London och sorgen över att inte lyckats få barn mot ett slott i Frankrike, verkar som en bra idé. Det har alltid varit min och Marks dröm. Och nu blir den verklighet.
När jag vrider om den rostiga nyckeln och öppnar den stora, gnisslande trädörren till det nedgångna sagoslott som nu officiellt är vårt nya hem, tänker jag: Vad skulle egentligen kunna gå fel? Tyvärr verkar svaret bli: ”le tout” – allt!
Kommer vårt äktenskap att överleva det här äventyret? Och kommer vi med våra begränsade språkkunskaper och i ett land där allt är oss främmande, att lyckas förvandla det förfallna rucklet till det drömhem vi alltid har önskat oss?
Med den franska solen gassande över oss är det väl bara att kavla upp ärmarna och sätta igång …
---
”En gripande berättelse om att hitta den styrka man inte visste att man hade. Varm, rolig och helt underbar. Jag älskade den.” – Nicola Gill
”Om du funderar på att köpa ett fallfärdigt slott i Frankrike och gillar spännande, lärorik fiktion, då är det här boken för dig. Och om du inte har några slottsplaner, kan du ändå njuta av den fängslande historien i Gillian Harveys senaste roman!” – Sue Teddern
”En hjärtevärmande berättelse, fylld av överraskningar och ögonblick som får dig att skratta högt – jag älskade den!” – Catherine Cooper
”'Drömmen om det franska slottet' är skriven av någon som verkligen verkar förstår vilka prövningar livet kan utsätta oss för. Jag tycker att det är en mogen, intelligent och spännande berättelse, välskriven och oväntat rörande. Jag kan varmt rekommendera den.” – Linda’s Book Bag
”Jag har läst alla Harveys romaner som utspelar sig i Frankrike, och jag tror att den här är min favorit, eftersom den inte bara handlar om 'den franska drömmen' … En fantastisk läsupplevelse, perfekt för läsfåtöljen!” – eat. live. travel. write.
© 2025 Jentas (Hörbuch): 9788742805589
© 2025 Jentas (E-Book): 9788742805572
Übersetzer: Ida Ingman
Erscheinungsdatum
Hörbuch: 3. Juni 2025
E-Book: 3. Juni 2025
Über 600.000 Titel
Lade Titel herunter mit dem Offline Modus
Exklusive Titel und Storytel Originals
Sicher für Kinder (Kindermodus)
Einfach jederzeit kündbar
Nichts ist besser als ein Hörbuch in dieser Saison.
1 Konto
Unbegrenzter Zugriff
Jederzeit kündbar
Wechsel zu Basic jederzeit möglich
Für alle, die gelegentlich hören und lesen.
1 Konto
20 Stunden/pro Monat
Jederzeit kündbar
Abo-Upgrade jederzeit möglich
Deutsch
Deutschland